Siri může být užitečná i když neumí česky

Absence podpory češtiny je v případě Siri přinejmenším otravná. Přesto se mi Siri stala denním společníkem a spoustu funkcí zvládne každý i se základní znalostí angličtiny nebo jiného podporovaného jazyka. Zkuste to i vy.

Není dne abych nezapomněl, kde jsem zaparkoval. V naší oblasti je pravděpodobnost volného místa k zaparkování rovna pravděpodobnosti výhry v loterii. Běžně se tak stává, že parkuji ve zcela odlišných částech naší čtvrti. Občas je tak oříšek vzpomenout si, kde jsem včera zaparkoval a věřte mi, že jsem nejednou došel na místo, kde jsem parkoval před 2-3 dny.

Pokud máte auto s Bluetooth, máte vyhráno. Pokud je telefon připojený k handsfree nebo rádiu, po vypnutí zapalování si telefon zapamatuje, kde jste auto nechali. Druhý den pak stačí zeptat se Siri:

"Where is my car?"

S podporou Carplay u mého auta jsem se naučil většinu funkcí v autě ovládat pomocí Siri. Konkrétní českou adresu sice nadiktovat v angličtině neumím, ne vždy to vyjde, ale navigovat na předdefinované místo umí na jedničku.

Pokud si ve své kartě v kontaktech přidáte adresu domova, kanceláře nebo libovolné další místo, stačí v autě aktivovat Siri a říct:

"Navigate home."

Dokonce můžete říct jakou aplikaci preferujete, např.

"Navigate home using Waze."
Doplňte adresu ke svému kontaktu a pohodlně navigujte pomocí Siri.

Stejně tak platí možnost doplnit v kontaktech i napojení na vaší rodinu a přátele. Můžete říct například:

"Call my mom."

Tuhle funkci jsem si obzvláště oblíbil od doby co mám AirPods Pro. Extremně pohodlný způsob jak při chůzi vyřídit hovor. Zejména v zimě, kdy se mi nechce vytahovat telefon, sundávat rukavice… však to znáte.

Pokud si kartu o kontakty nedoplníte, zeptá se Siri zcela přirozeně, kdo je vaše máma. Bez podpory češtiny je však těžké odpovědět, protože bývá velmi těžké trefit výslovnost, zejména s diakritikou.

Když už se bavíme o Carplay, další užitečná funkce je odpovědět někomu zprávou. Stále platí, že Siri neumí česky, audio zprávu však můžete poslat v jakémkoliv jazyce. Stačí tedy říct:

"Send audio message to dad." a následně nadiktovat zprávu česky.

Další vychytávka ve spojení s Carplay je možnost říct Siri, aby hrála playlist nebo písničku, a navíc v jaké aplikaci. Díky tomu v autě prakticky vůbec nepoužívám telefon. Nejsou funkce, které by mi ve spojení s Carplay a Siri chyběly. Stačí přikázat:

"Play Moby radio on Spotify." nebo "Play some Rock music on Apple Music."

Má poslední nejoblíbenější funkce je rozpoznávání hudby. Stačí přikázat:

"What is this song?"

A během pár sekund se dozvíte název skladby. Kouzla! Oříšek je pak najít historii rozpoznaných nahrávek, což mi trvalo opravdu dlouho. Historii naleznete v aplikaci iTunes Store -> Ikona seznamu vpravo nahoře -> Prostřední volba Siri. Proč zrovna iTunes Store opravdu netuším, občas je Apple prostě Apple.

Snad jsem přesvědčil i vás k častějšímu používání Siri. Ano, českou verzi zdaleka nenahradí, ale i těchto pár příkazů výrazně zjednoduší život a nemusíte pro to mít angličtinu na úrovni rodilého mluvčího. 😎

Zbavte se papíru!

Jedna z neoblíbenějších funkcí iOS a iPadOS je pro mě funkce skenování. Běžně doma i v práci bojuji se záplavou dokumentů v papírové podobě a hrozně těžko se mi pro ně hledá místo. Od chvíle, kdy Apple nabízí funkci skenování, která je dostupná jak z aplikace Poznámky, tak Soubory, našel jsem konečně cestu, jak se všech papírů zbavit. Nadobro…

Pokud používáte iCloud Drive, ke svým dokumentům se dostanete ze všech zařízení! Dobře si jen rozmyslete, jak budete dokumenty třídit. Vytvořte si samostatnou složku pouze pro skenované dokumenty, v mém případě Scan, a do ní pak přidejte složky podle preferovaného klíče. Často stačí vytvořit složku pro každý rok. Já mám vše rozděleno na osobní a pracovní dokumenty, následně na jednotlivé roky. V praxi pro mne složka Scan funguje jako archiv a naskenované dokumenty z ní nemažu. Pokud je dokument potřeba někde jinde, jen jej zkopíruji, abych originál nehledal.

Neumíte si představit, jak moc se vám zjednoduší život, pokud si vytvoříte jednoduchý proces pro digitalizaci dokumentů a jejich archivaci. Třeba skladovat zdravotní zprávy z alergologie nebo od jiných lékařů pro mne byla noční můra! I když jsem měl vyhrazené boxy přesně na tyto dokumenty, vždy se nějaký ztratil. Od doby, co mám digitální archiv jsem v klidu. Jednoduše dohledám i faktury z rekonstrukce bytu, kterou jsem dělal v roce 2016!

Původně jsem používal aplikaci Scanbot, která se dnes jmenuje SwiftScan a stojí 900 Kč ročně. Systémová funkce skenování SwiftScan bez problému nahradila s jedinou výjimkou. Neumí tzv. OCR, tzn. dokument zůstane uložený jako obrázek, SwiftScan umí rozpoznat text a uložit jej jako text v rámci PDF. Na druhou stranu nikdy nefungoval spolehlivě a pro češtinu už vůbec ne, tak se vlastně tolik neděje. 😅

YouTube bez reklam za 37 korun měsíčně!

Mám pro vás funkční způsob jak získat YouTube Premium bez reklam za 35 korun měsíčně. Otravné reklamy tak můžete odstranit už za cenu jednoho piva! Na tento trik jsem přišel díky Michalu Bláhovi, když se o něj podělil na svém Twitteru. Ověřeno, funguje!

YouTube Premium za 37 korun!
YouTube Premium za 37 korun!
  1. Nejsložitější část celého procesu je zajištění VPN. Zde je prakticky jedno, jakou službu využijete. Za sebe doporučuji ExpressVPN.
  2. Po vytvoření účtu a instalaci aplikace se připojte skrze servery v Indii.
  3. Otevřete youtube.com/premium pod účtem, který chcete aktivovat.
  4. Všimněte si divné ceny 129 INR, k dnešku nějakých 37 korun. 😳
  5. Dále pokračujte v nákupu, bude fungovat i česká karta.
  6. Odpojte se z VPN, můžete zrušit VPN účet.
  7. Gratuluji, právě jste získali YouTube Premium za 37 korun měsíčně!

Pokud už předplatné YouTube Premium vlastníte. Stačí jej zrušit, nechat doběhnout a posléze postupujte podle návodu. Ověřeno.

Sám odebírám YouTube Premium neboli YouTube bez reklam snad už přes dva roky. Poslední dva měsíce za indickou cenu a zatím vše funguje! 🤗

Dune 2 na Macu

Dune 2 patří mezi největší klasiky herní historie a můžete si ji zahrát i na Macu! Jedná se o první real-time strategii, kde hráč pracoval se zdroji (koření), budoval základnu a vyráběl jednotky. Dune patří neodmyslitelně k mému dětství. Pamatuji se, jak jsem ji v 10 letech smažil dlouho do noci, alespoň do devíti! Někdy ve 12 jsem si pak ve Windows v malování vyráběl Dune stolní hru, ale nikdy nedokončil. ? Když později vyšel ve své podstatě remake s názvem Dune 2000, pár týdnů pro mě přestaly existovat domácí úkoly a příprava na testy…

Hra Dune Legacy, 5. mise za Atreidy
Dune Legacy – 5. mise za Atreidy

Proto, když jsem nainstaloval a spustil Dune Legacy na svém MacBooku Air s M1, zamáčkl jsem ne jednu slzu. Dune Legacy je projekt, který upravuje některé herní mechaniky tak, aby byla Dune 2 více moderní titul. Tzn. můžete označit více jak jednu jednotku, funguje na monitoru s vyšším rozlišením jak 320×240 apod.

Pokračovat ve čtení →

Prodám Mac Pro 2009 v maximální konfiguraci!

Prodám svůj milovaný a opečovávaný Mac Pro model 4.1 z roku 2009! Tento stroj je vhodný jak pro fanoušky značky Apple, kteří chtějí vlastnit kus historie, tak i pro ty, kteří hledají stroj na seriózní práci.

Trocha historie. Mac Pro jsem koupil v roce 2016 jako svůj hlavní pracovní počítač. V průběhu času jsem postupně Mac Pro vylepšoval na úroveň nejvyšší verze modelu 2009 a dokonce jsem šel ještě dál.

Pokračovat ve čtení →

Apple RETRO: Dočkáme se Mac běžící na ARM procesoru?

V archivu mého starého blogu jsem našel článek o možném přechodu Apple na ARM procesory u počítačů Mac. Shodou okolností jsem ho publikoval před deseti lety, 12. ledna 2011. Určitě se nevidím jako vizionář, ale když se ohlédnu zpět, byl přechod na vlastní procesory jen otázkou času. Pravda, myslel jsem, že to přijde dříve. Taktéž jsem si naivně myslel, že půjde pouze o mobilní procesory…

Je to ale zajímavá sonda do minulosti o tom, jak byl ARM perspektivní již deset let zpět. Článek přikládám v původním znění, pouze s opravou pravopisných chyb. ?

Původní článek – 12.1.2011

Na letošním veletrhu elektroniky CES, který se každoročně pořádá v Las Vegas bylo vcelku veselo. Pozornost se upírala směrem k mobilním zařízením založených na procesorech ARM. Všem kralovala NVIDIA s čipem Tegra 2, který je pravděpodobně nejvýkonnější řešení na trhu. Bylo možné vidět mobilní telefon s Android a Tegra 2, který byl připojen na Full HD televizi přes HDMI a fungoval jako HD přehrávač nebo herní konzole.

Angry Birds ve FullHD na televizi skrze Tegra 2
Pokračovat ve čtení →

Nejlepší dock pro Mac mini M1?

Nový Mac mini s M1 procesorem má jednu nevýhodu, a tou je málo USB portů a vysoká cena za upgrade kapacity SSD. Co si budeme vykládat, 256GB má v dnešní době kdejaký telefon. Proto základní verze moc neoslní a dávat za upgrade na 512GB celých 6 000 Kč je síla i na mě. To už dává větší smysl koupit verzi s 16GB RAM za stejnou cenu. Jak nedostatek portů, tak relativně malý disk se mi kupodivu podařilo vyřešit jedním kusem příslušenství. Jedinečný USB-C dock pro Mac mini od společnosti HAGiBiS totiž kromě 4 USB-A portů a čtečky SD karet obsahuje i SATA rámeček. Můžete tak do něj vložit klasický SSD disk, který vám třeba, stejně jako mě, leží doma v šuplíku a najít pro něj nové uplatnění.

USB-C Dock pro Mac mini M1 s možností připojit HDD/SDD disk
USB-C Dock pro Mac mini M1 s možností připojit HDD/SDD disk
Pokračovat ve čtení →

Jak zprovoznit play/pause klávesy pro Spotify v macOS Big Sur?

Pro všechny, které trápí chování funkčních kláves v macOS mám řešení. macOS standardně bere focus pro multimédia podle naposledy spuštěné aplikace. Pokud tedy posloucháte Spotify a otevřete YouTube, VLC apod., klávesa Play pozastaví nebo pustí načtené video. Nebo hůř, pokud fokus není nikde a zmáčknete Play, zapne se Music (iTunes).

Pokračovat ve čtení →

30 dní bez sociálních sítí a digitálního šumu

Začal jsem si uvědomovat, že sociální sítě a rušivé notifikace ovlivňují můj osobní i pracovní život víc, než bych si přál. Vyzkoušel jsem být 30 dní bez Facebooku, Twitteru, YouTube a všech dalších sociálních sítí. Závěr experimentu mě docela překvapil.

Jak to celé začalo

Pamatuji se, když mi v roce 2007 dorazil můj první iPhone z USA. Nejlepší telefon na světě, říkal jsem si. Zdaleka to nebyl můj první chytrý telefon, byl to však první chytrý telefon, který jsem se snažil využít skutečně naplno. Na větší úkoly jsem vždy sáhl po počítači, ale možnost být neustále připojený a být na dosah jakékoliv informaci byla vzrušující.

Ó jak jsem si užíval každou minutu kdy na mne zářil display telefonu. Tehdy jsem ještě netušil… Stejně jako většina lidí jsem žil v iluzi toho, jak mi telefon bude sloužit, o kolik budu produktivnější, neustále v obraze. Pak začaly do mého života vstupovat sociální sítě a vše se změnilo, rapidně. Není den, abych na svém iPhonu netrávil několik desítek minut na Twitteru nebo YouTubu. iPhone je první věc, kterou ráno vezmu do ruky a poslední, kterou držím před spaním. Vím, že jsem unavený, ale nedá mi to. V jednu nebo i ve dvě ráno se přistihnu, že jsem stále online a pak se snažím dalších třicet minut usnout. Ráno rozlámaný, jak přejetý parním válcem nemohu vstát z postele a tak koukám znovu na Twitter v naději, že mne udrží vzhůru a udělá mé vstávání o něco méně bolestivé.

Seznam aplikací na mém iPhone před zahájením 30 denního půstu
Seznam aplikací na mém iPhone před zahájením 30 denního půstu
Pokračovat ve čtení →