Apple RETRO: Dočkáme se Mac běžící na ARM procesoru?

V archivu mého starého blogu jsem našel článek o možném přechodu Apple na ARM procesory u počítačů Mac. Shodou okolností jsem ho publikoval před deseti lety, 12. ledna 2011. Určitě se nevidím jako vizionář, ale když se ohlédnu zpět, byl přechod na vlastní procesory jen otázkou času. Pravda, myslel jsem, že to přijde dříve. Taktéž jsem si naivně myslel, že půjde pouze o mobilní procesory…

Je to ale zajímavá sonda do minulosti o tom, jak byl ARM perspektivní již deset let zpět. Článek přikládám v původním znění, pouze s opravou pravopisných chyb. ?

Původní článek – 12.1.2011

Na letošním veletrhu elektroniky CES, který se každoročně pořádá v Las Vegas bylo vcelku veselo. Pozornost se upírala směrem k mobilním zařízením založených na procesorech ARM. Všem kralovala NVIDIA s čipem Tegra 2, který je pravděpodobně nejvýkonnější řešení na trhu. Bylo možné vidět mobilní telefon s Android a Tegra 2, který byl připojen na Full HD televizi přes HDMI a fungoval jako HD přehrávač nebo herní konzole.

Angry Birds ve FullHD na televizi skrze Tegra 2

Microsoft na CES také představil budoucnost Windows, které budou od verze 8 podporovat i ARM technologii. Inu, tohle není žádná novinka, MS nabízí verzi Windows pro ARM „netbooky“ již od pradávna, jen jim nevěnoval větší pozornost (spíš nulovou). Jedná se o doby, kdy trhu s mobilními „PDA“ dominovala společnost PSION s OS EPOC (dnes Symbian). Microsoftem dodávaná verze Windows pro ARM je označována jako verze WinCE a v současné době je k dispozici ve verzi CE 7. Co se WinCE týká, jedná se o jakýsi mix mezi Windows Mobile a Windows pro PC. Jak je vidět, ani jedno, ani druhé mu moc nejde.

Vypadá to, že by se vše mělo změnit s novou desktop verzí Windows 8, která bude podporovat jak platformu x86 (AMD, Intel, VIA), tak ARM. Plán je to velkolepý a držím MS palce. Bojím se však, že MS nezvládne přesvědčit vývojáře, aby předělali aplikace pro ARM, a zákazníky, aby takto vybavená zařízení kupovali. Jak můžete vidět ve videu, Windows 8 s Tegra 2 (procesor pro mobily) funguje mnohem svižněji než na procesoru Atom od Intelu.

Windows běžící na AMR procesoru

NVIDIA se pouští do ARM procesorů pro stolní počítače

Aby těch „překvapení“ nebylo málo, představila společnost NVIDIA své smělé plány na výrobu procesorů, které budou konkurovat společnostem Intel a AMD, tzv. Project Denver. V případě NVIDIA se jedná právě o technologii ARM, o které to vše je. To jsou prozatím všechny informace, které máme. Žádné datum, výkon, spotřeba… NVIDIA chce zaútočit na trh s notebook, desktop a troufne si i na server řešení. V tom asi nebude žádný háček. Tegra 2 výkonem směle konkuruje procesoru Atom, jen má lepší grafický výkon a nižší spotřebu. Google provozuje své servery delší dobu na platformě ARM. Proč ne i menší firmy? 

Všechno to zní až moc kouzelně. Vyšší výkon, nižší spotřeba, méně tepla, levnější výroba. Jen je potřeba zapojit výrobce software, aby vše klapalo. Tady ale nastává problém. Microsoft přechody na nové technologie moc nezvládá. Podívejte se jen na MS Kin, Windows Vista, Windows Phone 7. Pravděpodobně jediná firma, která dokázala ustát přechod na novou architekturu je (opakovaně) Apple! Vzpomínáte si na doby G4, G5 procesorů od IBM, které krmily Mac před lety? Když Apple přecházel na Intel procesory, uměl je zákazníkům prodat. Počítače se prodávaly přinejmenším stejně „dobře“. Systém byl k nerozeznání a vývojáři mohli jednoduše překompilovat své aplikace tak, aby podporovaly jak PowerPC architekturu, tak x86. Uživatel prakticky nepoznal rozdíl. Hned po uvedení se objevily všechny důležité aplikace kompatibilní s Intel procesory a ty co kompatibilní nebyly se prostě (vcelku rychle) emulovaly přes prostředí Roseta. Uživatel opět nepoznal rozdíl, aplikace se spustila, jen mohla být pomalejší, ale nijak výrazně.

MacBook s Intel vs. iPad 2 s ARM

Podívejme se na to z praktického hlediska. Srovnejme nový Air 11″ a iPad. iPad při stejném nasazení vydrží 2x tolik na baterii, co Air 11″. Samozřejmě, že Air je plnohodnotný počítač a ne velký iPod. Používá ale úsporný a ořezaný procesor Core 2 Duo jen na 1,4Ghz. Skoro se až zdá, že nic horšího už se pro Air nenašlo. Všichni, kdo měli iPad v ruce uznají, že ovládání je velmi rychlé, nikde se nic nekouše, na nic se nečeká. Stejně tak to je (díky SSD) i u nového MB Air. Zkuste si domyslet, že Tegra 2 je cca 2-3x výkonnější než procesor A4 v iPad a iPhone 4 a jsme doma! 🙂

Všimněte si, že nám Apple servíruje Mac App Store. Místo, kde všichni najdeme aplikace, které 100% pojedou na našem počítači. Nemusíme řešit kompatibilitu nebo verzi software. Zkrátka: máme App Store? Tak to pojede! Stejně tak to funguje už dlouhé roky na iPhone, iPod a nyní i iPad. Proč by nemohla nastat doba, kdy se nám naservíruje mobilní počítač s ARM, velmi lehký, výkonný, s nechutně dlouhou výdrží a jablíčkem na víku? Věřím, že ta doba nastane dříve, než si umíme představit! Podívejme se, kam směřuje Mac OS Lion.

Proč by nemohl také podporovat ARM? Apple umí prodat nové technologie více než dobře. Jobs při představení iPad řekl, že největší žrout baterie je display. Nepochybuji o tom, že u Air je to procesor ve spojení s chipset a integrovanou grafickou kartou. Jak dlouho by tak vydržel Air 11″ s ARM procesorem na jedno nabití? 🙂 10h?

Co myslíte, přijde Apple na trh s počítači založenými na ARM technologii? Proč by Apple kupoval P.A. Semi? Kvůli A4 to určitě nebylo. Myslím, že tento krok mají promyšlený už dlouho dopředu. Nechci tu tvrdit, že by Apple vyměnil celé portfolio počítačů, to určitě ne! Ale zejména ultramobilní počítače založené na ARM dávají přinejmenším smysl.

Roman Mastalir
Zakladatel Eventee, platformy pro virtuální i tradiční konference. ? | Příležitostný jablečný blogger. ?

Napsat komentář