Siri může být užitečná i když neumí česky

Absence podpory češtiny je v případě Siri přinejmenším otravná. Přesto se mi Siri stala denním společníkem a spoustu funkcí zvládne každý i se základní znalostí angličtiny nebo jiného podporovaného jazyka. Zkuste to i vy.

Není dne abych nezapomněl, kde jsem zaparkoval. V naší oblasti je pravděpodobnost volného místa k zaparkování rovna pravděpodobnosti výhry v loterii. Běžně se tak stává, že parkuji ve zcela odlišných částech naší čtvrti. Občas je tak oříšek vzpomenout si, kde jsem včera zaparkoval a věřte mi, že jsem nejednou došel na místo, kde jsem parkoval před 2-3 dny.

Pokud máte auto s Bluetooth, máte vyhráno. Pokud je telefon připojený k handsfree nebo rádiu, po vypnutí zapalování si telefon zapamatuje, kde jste auto nechali. Druhý den pak stačí zeptat se Siri:

"Where is my car?"

S podporou Carplay u mého auta jsem se naučil většinu funkcí v autě ovládat pomocí Siri. Konkrétní českou adresu sice nadiktovat v angličtině neumím, ne vždy to vyjde, ale navigovat na předdefinované místo umí na jedničku.

Pokud si ve své kartě v kontaktech přidáte adresu domova, kanceláře nebo libovolné další místo, stačí v autě aktivovat Siri a říct:

"Navigate home."

Dokonce můžete říct jakou aplikaci preferujete, např.

"Navigate home using Waze."
Doplňte adresu ke svému kontaktu a pohodlně navigujte pomocí Siri.

Stejně tak platí možnost doplnit v kontaktech i napojení na vaší rodinu a přátele. Můžete říct například:

"Call my mom."

Tuhle funkci jsem si obzvláště oblíbil od doby co mám AirPods Pro. Extremně pohodlný způsob jak při chůzi vyřídit hovor. Zejména v zimě, kdy se mi nechce vytahovat telefon, sundávat rukavice… však to znáte.

Pokud si kartu o kontakty nedoplníte, zeptá se Siri zcela přirozeně, kdo je vaše máma. Bez podpory češtiny je však těžké odpovědět, protože bývá velmi těžké trefit výslovnost, zejména s diakritikou.

Když už se bavíme o Carplay, další užitečná funkce je odpovědět někomu zprávou. Stále platí, že Siri neumí česky, audio zprávu však můžete poslat v jakémkoliv jazyce. Stačí tedy říct:

"Send audio message to dad." a následně nadiktovat zprávu česky.

Další vychytávka ve spojení s Carplay je možnost říct Siri, aby hrála playlist nebo písničku, a navíc v jaké aplikaci. Díky tomu v autě prakticky vůbec nepoužívám telefon. Nejsou funkce, které by mi ve spojení s Carplay a Siri chyběly. Stačí přikázat:

"Play Moby radio on Spotify." nebo "Play some Rock music on Apple Music."

Má poslední nejoblíbenější funkce je rozpoznávání hudby. Stačí přikázat:

"What is this song?"

A během pár sekund se dozvíte název skladby. Kouzla! Oříšek je pak najít historii rozpoznaných nahrávek, což mi trvalo opravdu dlouho. Historii naleznete v aplikaci iTunes Store -> Ikona seznamu vpravo nahoře -> Prostřední volba Siri. Proč zrovna iTunes Store opravdu netuším, občas je Apple prostě Apple.

Snad jsem přesvědčil i vás k častějšímu používání Siri. Ano, českou verzi zdaleka nenahradí, ale i těchto pár příkazů výrazně zjednoduší život a nemusíte pro to mít angličtinu na úrovni rodilého mluvčího. 😎

Roman Mastalir
Zakladatel Eventee, platformy pro virtuální i tradiční konference. ? | Příležitostný jablečný blogger. ?

Napsat komentář