První Mac Pro byl představen v roce 2006 u nás za cenu lehce přesahující sto tisíc korun. Ve své době byl násobně výkonnější než cokoliv jiného, co Apple uvedl. Svého „vrcholu“ dosáhl v roce 2010 s modelem Mac Pro 5.1. Asi by vás překvapila nynější popularita tohoto devět let starého stroje mezi profesionálními uživateli.
Jedná se totiž o vysoce modulární stroj a stále drží krok s nejmodernějšími Macy. Dá se však pořídit za zlomek ceny současné generace Mac Pro, iMac Pro a dokonce i klasického iMacu. Pokud mu začnou docházet síly, stačí jednoduše vyměnit díl za nový a Mac Pro chytí druhý dech.
Současný Mac Pro nebyl profesionály moc dobře přijat. Dostalo se to až do takové fáze, kdy se Apple svým zákazníkům omluvil a slíbil, že další generace bude snáze rozšířitelná, podobně jako tomu bylo u klasického Mac Pro.
Sám jsem klasickému Mac Pro propadl natolik, že mám rovnou dva. Jeden v práci, jeden doma. Za stejnou cenu, jako MacBook Pro v základním provedení, mám dva stroje, které předčí 80% současného portfolia Applu.
Oba počítače používám denně a doposud jsem se nesetkal s omezením, které by mě jakkoliv limitovalo. K Macu mám připojenou Magic Mouse 2 i Magic Keyboard, k poslechu hudby používám jak připojené reproduktory, tak i Bluetooth sluchátka. Snad jediná věc, která mi chybí, je webkamera, kterou disponuje snad každé Apple zařízení.
Proč koupit
Klasický Mac Pro se dnes dá pořídit hluboko pod 20 tisíc korun ve verzi s jedním procesorem. Dvouprocesorová verze se pak dá sehnat s cenou kolem 20 tisíc. Několik je k sehnání i u nás po bazarech. Pokud však nebudete mít štěstí, nahlédněte na eBay, kde jich je plno. S nákupem nespěchejte, každou chvíli se objeví nová nabídka.
Limit je (téměř) jen vaše představivost. Počítač snadno a relativně levně upgradujete na 6 jádrový procesor se schopností zpracovat 12 operací současně a 48GB RAM. Verzi se dvěma procesory pak na monstrum s 12 jádry, 24 paralelními procesy a 128GB RAM.
macOS Mojave již nepodporuje žádné stroje starší 2012. Je potřeba mít grafickou kartu, která podporuje technologii Metal. To se týká i jednoho z mých počítačů. Jediné, co bylo potřeba, byl nákup nové grafické karty. V mém případě AMD RX560 za čtyři tisíce korun. Stejně snadno jsem dokoupil Bluetooth 4.2 a získal podporu funkcí Handoff a Airdrop. Zastaralé USB 2.0 nahradil USB 3.0 a USB-C. To vše díky čtyřem PCIe slotům, které umožňují další rozšíření počítače. Co víc, počítač pojme čtyři HDD, šest, pokud se použijí do slotu pro DVD mechaniky. Pokud je i šest málo, je možné nainstalovat rychlé SSD přes PCIe kartu.
Proč nekoupit
Koupit si téměř deset let starý stroj nemusí být pro každého. Je třeba počítat s tím, že technika nevydrží věčně a i přes vysokou kvalitu, jakou Mac Pro disponuje, je případná porucha pravděpodobnější než u nového stroje.
Modulární systém je skvělý, vyžaduje ale širší znalosti toho, jak počítač funguje. Přece jenom musí být uživatel schopen sám vyměnit jednotlivé díly.
Občas se musíte spokojit s kompromisem. Například rozšíření o USB 3.0 funguje pouze pokud je počítač zapnutý, jakmile jej uspíte, připojené disky se odpojí. Po zapnutí počítače se tak setkáte s chybovou zprávou, že disk byl násilně odpojen. Tuto konkrétní situaci lze řešit programem, který při uspání sám všechny disky odpojí.
Grafické karty nefungují všechny a ty, které fungují, tak jen omezeně. Pro plnou podporu je potřeba, aby karta disponovala tzv. EFI a zároveň byla podporována ze strany Apple. Apple ukončil podporu grafických karet NVidia již před lety a NVidia sama přestala vydávat ovladače od macOS Mojave. Poslední podporovanou kartou tak je NVidia GTX680, která je již 7 let stará. Avšak stále výkonná.
Výrazně jednodušší je to s kartami od AMD, které jsou přímo podporovány v macOS Mojave. Stále ale budete ochuzeni o obraz při startu počítače, zobrazí se až přihlašovací obrazovka macOS. Startovací obrazovku sice potřebujete jen pro reinstalaci počítače nebo přepínání mezi operačními systémy, ale pro případ nouze je dobré o tuto možnost zcela nepřijít. Doporučuji tedy uchovat původní stařičkou kartu, která u počítače byla. Jen pro případ nouze.
Závěr
Vše není růžové jak se zdá. Na první pohled starý Mac Pro vypadá jako jasná volba, ovšem za cenu mnoha kompromisů. Přesto však mají sepsané nevýhody pro mne osobně velmi nízkou váhu a pokud bych se měl znovu rozhodnout, koupím Mac Pro bez váhání. Jednak protože je to počítač, o kterém jsem vždy snil, že budu mít, a také proto, že mám rád malé výzvy a baví mě stroj posouvat na hranice svých možností. Otázkou však zůstává, kdy Apple vydá verzi macOS, kterou již nebude možné na Mac Pro nainstalovat?
Zdroj: Magazín SuperApple