Nejlepší dock pro Mac mini M1?

Nový Mac mini s M1 procesorem má jednu nevýhodu, a tou je málo USB portů a vysoká cena za upgrade kapacity SSD. Co si budeme vykládat, 256GB má v dnešní době kdejaký telefon. Proto základní verze moc neoslní a dávat za upgrade na 512GB celých 6 000 Kč je síla i na mě. To už dává větší smysl koupit verzi s 16GB RAM za stejnou cenu. Jak nedostatek portů, tak relativně malý disk se mi kupodivu podařilo vyřešit jedním kusem příslušenství. Jedinečný USB-C dock pro Mac mini od společnosti HAGiBiS totiž kromě 4 USB-A portů a čtečky SD karet obsahuje i SATA rámeček. Můžete tak do něj vložit klasický SSD disk, který vám třeba, stejně jako mě, leží doma v šuplíku a najít pro něj nové uplatnění.

USB-C Dock pro Mac mini M1 s možností připojit HDD/SDD disk
USB-C Dock pro Mac mini M1 s možností připojit HDD/SDD disk

Dock na míru Mac mini

Dock je malý. Svou plochou je totožný s rozměry Mac mini, je však přibližně 3x tenčí. Z jeho designu jsem nabyl dojmu, že je určený k tomu, aby byl položený na Mac mini. Skvěle funguje i pod ním. Má největší obava byla, že se bude až příliš snadno volně pohybovat po povrchu, ta se však naštěstí nenaplnila. Dock má vcelku velké nožičky, které jsou gumové nebo z měkkého plastu a tak velmi dobře přilíná k povrchu Mac mini.

Dock HAGiBiS je vyrobený na míru k Mac mini
Dock HAGiBiS je vyrobený na míru k Mac mini

Rámeček je vybavený dvěmi tradičními porty USB-A 2.0 a dvěma USB-A 3.0 s rychlostí 5Gbps. Celé zařízení se pak připojuje jedním USB-C kabelem. Ten má asi 10cm, takže nikde nezavazí. Dock mi připadá extrémně praktický, možná bych ještě ocenil pár USB na zadní straně pro zařízení, která často neodpojuji.

USB hub obsahuje dva porty USB 2.0, dva porty USB 3.0 a čtečku SD karet
USB hub obsahuje dva porty USB 2.0, dva porty USB 3.0 a čtečku SD karet

Barevně se dá sehnat ve stříbrné a vesmírně šedé. Obě barvy ladí s barvami Macu mini. Já si koupil vesmírně šedou čistě z toho důvodu, že byla o $10 levnější a barva nemá na funkci žádný vliv. ?‍♂️ Navíc očekávám, že Apple přijde s výkonnější variantou Mac mini, která bude opět vesmírně šedá. Pak budou ladit dokonale. ?

2,5" disk se jednoduše vkládá ze spodní strany, stačí odšroubovat 4 šroubky
2,5″ disk se jednoduše vkládá ze spodní strany, stačí odšroubovat 4 šroubky

Nejsem si zcela jistý, jakých rychlostí může dosahovat připojený disk. Pravděpodobně bude rychlost omezena z 6Gbps, které zvládne SATA 3, na 5Gbps, což je maximum pro USB 3.0. Já se pohybuji kolem ~300MBps tedy ~2,4Gbps, ale to bude velmi pravděpodobně limit SSD, které nepatřilo v době nákupu mezi ty nejrychlejší.

Rychlost SSD připojeného skrze dock HAGiBiS
Rychlost SSD připojeného skrze dock HAGiBiS

Verdikt

Za mne se jedná o jedno z nejlepších příslušenství pro Mac mini. Skutečnost, že je dock vyrobený tak, aby zcela splynul s designem Macu mini je geniální. Pro mé potřeby je vysoce funkční. USB porty na přední straně se hodí víc, než by si člověk uvědomil, nemusím neustále otáčet mini, když potřebuji připojit příslušenství. A čtečka karet se občas taky hodí. Třešničkou na dortu je ale zabudovaný rámeček pro harddisk, který celému docku dodává zcela jiný rozměr. Teď mám svoji 100GB+ velkou knihovnu Photos uloženou na externím disku a nezabírá místo v mini.

Dock HAGiBiS koupíte přibližně za 1100 Kč na AliExpress. ?

Roman Mastalir
Zakladatel Eventee, platformy pro virtuální i tradiční konference. ? | Příležitostný jablečný blogger. ?

Napsat komentář