Revolut – karta, která mi ušetřila tisíce

Revolut je kouzelná platební karta, která mi ušetřila tisíce korun, její založení je zcela zdarma a nově navíc rozdává 300 korun jako dárek při zřízení nového účtu. Přečtěte si moje zkušenosti s kartou Revolut, jak mi šetří peníze a jak vám ušetří taky. Založit Revolut účet.

Jak jsem k Revolut přišel ?

Nebudu vám lhát, dlouho mi trvalo, než jsem se od kamaráda nechal přesvědčit. Nechápal jsem smysl k pořízení další platební karty, která bude jen zabírat už tak cenné místo v mé peněžence. Ó jak jsem se mýlil. Používám ji více než rok a za tu dobu jsem ušetřil tisíce korun díky chytrým funkcím, které karta nabízí. ?

Co je Revolut ?

Revolut je předplacená platební karta, nikoliv kreditka! Nesnaží se vás tedy zadlužit, ale naopak ušetřit docela dost peněz. Můžete tedy operovat jen s těmi finančními prostředky, které si na Revolut pošlete.

Musím upozornit, že Revolut se nesnaží nahradit vaši banku a standardní české bankovní konto. Nezaplatíte z něj nájem nebo elektřinu, i tak však jeho pořízení stojí za to, jak se dočtete v následujících odstavcích.

Nedílnou součástí Revolut je špičková mobilní aplikace, která je světelné roky před čímkoliv, co nabízí tuzemské banky. A to je 90 % kouzla celé služby Revolut. S každou novou verzí se totiž objevují nové a nové funkce. Aniž byste tak museli pořizovat novou kartu nebo migrovat k jiné bance, máte vždy všechny funkce k dispozici s každou novou verzí aplikace.

Peníze zdarma ?

První z výhod Revolutu je jeho směnný kurz. Pokud rádi cestuje, třeba i příležitostně, dostanete u Revolut lepší kurz jak od vaší banky. Ve chvíli,  kdy píšu tento článek, bych za 1000 korun dostal 38,44€. U RB bych za stejný balík € musel zaplatit 1011,- až 1025,-. Ano, je to jen 1-2,5 % úspory, ale při běžné dovolené pro dva lidi to ve výsledku mohou být stovky až tisíce korun úspor.

Spořící prasátko ?

Revolut má jednu skvělou funkci, která se nazývá trezor. Zde si můžete nastavit cílovou částku a z každého nákupu odložit pár korun. V principu to funguje tak, že při nákupu za např. 62,- Revolut odečte 70,- a 8,- hodí do prasátka. Jednoduše takto můžete šetřit na novou hru na PlayStation nebo na vytouženou dovolenou. Co víc, v poslední verzi aplikace je možné plnit prasátko ve více lidech a spořit tak rychleji.

Kryptoměny ?

Kryptoměny u Revolutu fungují malinko jinak. Neslouží zde jako platidlo, ale jako forma investice. Trh s kryptoměnami je velice volatilní, avšak dlouhodobě rychle roste. Můžete tak každý měsíc poslat 1-2 stokoruny a bez většího rizika sledovat, jak se trh vyvíjí.

Co víc, je možné propojit funkci trezor a kryptoměny. Můžete tak jednoduše drobné rozdíly z nákupu posílat do prasátka ve formě Bitcoinu nebo jiné podporované kryptoměny. Já si v průběhu času do prasátka poslal lehce přes 2 tisíce korun v kryptoměnách a než jsem se nadál, bylo tam přes 5 tisíc, které jsem proměnil zpět na koruny a s radostí užil na poslední dovolené.

Platím už jen mobilem ?

Revolut docela dlouho podporuje Google Pay. Jako uživatel iPhone jsem však čekal na podporu Apple Pay, která přišla letos před prázdninami. Od té doby jsem zcela propadl Apple Pay, díky kterému na cesty beru už jen mobil a někdy dokonce jen Apple Watch, které platbu Revolut taky podporují.

Apple Pay navíc nevyžaduje zadávání PINu, a tak si jej nejen nemusím pamatovat, ale rovnou nechávám i samotné karty doma. Hned po platbě mi dojde notifikace s uhrazenou částkou. V aplikaci přehledně vidím, kolik jsem ten den utratil prostředků a jaký je můj celkový zůstatek. Udržuji tak neustálý přehled o tom, kolik jsem ten den utratil.

Při platbě běžnou kartou to pro mne byl vždy takový black box. Asi to sami znáte. Platím, platím a nikdy nevím, kolik jsem za daný den utratil. Pak se podívám na účet a nevěřícně koukám, kam peníze zmizely. To se mi s Revolut nestává a to jak díky notifikaci o útratě, tak díky super přehledné aplikaci, o které bych si u tuzemských bank mohl nechat jen zdát.

Jak mi Revolut pomáhá držet rozpočet na uzdě ?

Nevím jak vy, ale já mám jedinečnou schopnost utratit výplatu pomalu dřív, než dojde na účet. Jak přišla podpora Apple Pay, rozhodl jsem se, že z Revolut udělám svou hlavní platební kartu. Stanovil jsem si rozpočet na daný měsíc, např. 10 tisíc na jídlo a zábavu. Po měsíci jsem se nestačil divit. Nejen, že mi z rozpočtu i něco zbylo, ale také na mém bankovním účtu zůstal celý zbytek výplaty a já poprvé v životě začal skutečně šetřit. Pokud máte jednu vyhrazenou kartu na všechny běžné platby s předem určeným rozpočtem, prostě si tu kávu ve Starbucks nebo pivo s kamarády pro jednou odpustíte. To je přesný opak toho, jak jsem používal platební kartu ke svému bankovnímu účtu. Dokud byly prostředky, bylo za co utrácet.

Co víc, z každého oběda a kina, které jsem zakoupil s Revolut, mi odešly drobné do prasátka, a ještě ve formě kryptoměn. Ty si budu odkládat znovu alespoň rok a pak těch pár tisíc pošlu zpět na koruny.

I vy můžete mít svou Revolut kartu ❤️

Zřízení účtu a získání platební karty je zcela zdarma. Pokud však pro jeho založení využijete přiložený odkaz, dostanete jako bonus 300,- při první platbě kartou. Tento odkaz je platný pouze do 8. října, proto doporučuji neotálet. ?

Založit Revolut účet

Novou kartu navíc můžete začít používat dříve než dorazí fyzicky. Stačí aktivovat Apple Pay nebo Google Pay a začít šetřit.

Nejhorší věc, která se může stát, je, že 300,- zdarma utratíte a kartu posléze vyhodíte. Moje zkušenosti však říkají, že Revolut propadnete stejně jako já. ?

Roman Mastalir
Zakladatel Eventee, platformy pro virtuální i tradiční konference. ? | Příležitostný jablečný blogger. ?