O mně

Já, Roman Maštalíř

O mně – kdo je Roman Maštalíř a proč píše Strudel

Jmenuji se Roman Maštalíř, jsem zakladatel Eventee, nástroje pro virtuální i tradiční konference a příležitostný jablečný „Strudel“ blogger.

Již od roku 2017 publikuji tento jedinečný týdeník Strudel, který se primárně točí kolem produktů a služeb Apple. S pravidelností, v nemoci i při dovolené, každý pátek večer najdete v mailové schránce nové číslo Strudelu Newsletteru

Pokud se chcete na něco zeptat nebo jen napsat „ahoj“, můžete na můj e-mail roman.mastalir@gmail.com.

O Strudelu

Odjakživa mě baví technologie, komunikace s lidmi, ale hlavně sdílení znalostí a zkušeností, které někomu mohou zlepšit den. Strudel samotný se dělí na dvě hlavní části, Newsletter a Blog. Newsletter vychází pravidelně každý pátek již od roku 2017 a jeho obsahem je můj osobní názor na dění ze světa Apple za uplynulý týden. Blog na druhou stranu vznikl poměrně nedávno a jeho účelem je sdílet zkušenosti, které by se do Newsletteru jinak nevešly, jako např. mé 30 denní odpojení od sociálních sítí.

Podpořte Strudel

Strudel vznikl a stále existuje jako mé hobby a není koncipovaný jako práce nebo podnikání, v tom ohledu mne plně naplňuje Eventee. Proto zde ani v Newsletteru nenaleznete reklamu.

Výjimečně můžete narazit na doporučení, ze kterého případně plyne Strudelu provize na jeho provoz. V takovém případě se vždy jedná o upřímné doporučení produktů, služeb, nebo knih, které vlastním nebo s nimi mám pozitivní zkušenost. Např. platební karta Revolut.

Patreon

Pokud rádi čtete Strudel a chtěli byste jej podpořili malou částkou, Patreon je způsob, jak můžete pomoct. V hodnotě $1, $2 nebo $4 můžete jednorázově nebo pravidelně přispět na doménu, hosting, poplatky za odeslané maily atd.

Jako poděkování Patronům zdarma rozdávám kódy na recenzované aplikace nebo služby. Pokud se naskytne, tak i slevy na produkty a další benefity. Pokud někdy na Strudelu vznikne placený exkluzivní obsah, např. eBook na vybrané téma, budou k němu Patroni mít přístup zdarma. Zkrátka vše, k čemu se prémiově dostanu, rozdám Partonům. ?

Jak to celé začalo, aneb moje cesta k Applu

2005 – můj první Mac

Sotva jsem udělal maturitu, utíkal jsem pro živnostenský list a začal dělat webové stránky pro známé a známé známých. Tou dobou jsem si začal pohrávat s myšlenkou pořídit si Mac a nakonec jsem se rozhodl, že do toho půjdu. Na neskutečných ~52 tisíc korun jsem si tehdy vzal studentský úvěr od KB. Zpětně si myslím, že to bylo neuvážené. Na druhou stranu Apple od té doby výrazně ovlivnil můj osobní i pracovní život, takže to snad i byla dobrá investice. ?

iMac G5 20" bylo moje první zařízení od Apple
iMac G5 20″ bylo moje první zařízení od Apple

Můj první Mac byl úžasný iMac 20″ G5, který byl neskutečně rychlý oproti hernímu počítači, který jsem do té doby vlastnil. Někteří si možná už nepamatují nebo nezažili, ale třeba vypalování CD/DVD dokázal vytížit tradiční počítač i na 90%. Na iMacu jsem viděl celkové vytížení kolem 2%. Až později jsem si nastudoval, že je důvodem použití SATA sběrnice namísto PATA, který v té době byla stále ještě běžně používaná. I tak jsem žasl, jak Apple vše dokázal vměstnat do designově nádherného all-in-one těla iMacu.

2006 – má první práce (skoro) pro Apple

V Brně se na podzim otevřela první APR prodejna v ČR iStyle a já, stále ještě student bakalářského studia a nadšený fanoušek Apple, se přišel nadrzo zeptat, zda nehledají brigádníka. Hledali a jak se ukázalo, zkušenosti s Macem byly výhodou, nastoupil jsem už za týden.

2007 – rok, kdy vyšel iPhone

2007. Rok, kdy byl představen iPhone a já se dostal do problému. Nutně jsem ho musel mít! To se nakonec podařilo díky kamarádovi, který měl rodinu v USA a jeden mi nechal poslat. V té době ještě nebylo možné iPhone používat s českou SIM kartou a žádný jednoduchý software na odblokování neexistoval. Byl dostupný pouze nástroj, který z iPhone udělal, tehdy ještě neexistující, iPod Touch. Telefon byl stále blokovaný na amerického operátora AT&T.

Turbo SIM sloužila k odblokování iPhone
Turbo SIM sloužila k odblokování iPhone

Jediný způsob, jak iPhone v té době zprovoznit s jakoukoliv sítí bylo skrze tzv. Turbo SIM. Tu shodou náhod vyráběla česká firma. Jednalo se o speciální čip, který se vložil mezi SIM kartu a konektor v telefonu. Dál bylo potřeba připojit se přes SSH na iPhone a nahrát na Turbo SIM aplikaci, která se starala o to, aby iPhone akceptoval cizí SIM. Než se přibližně po roce objevila softwarová metoda, přišel jsem si na docela dost peněz za odblokování iPhone. Zlatá studentská léta. ?

Pokračování někdy příště…